روابط زناشویی در دوران بارداری

روابط زناشویی از سه ماهه ی اول تا ماه نهم بارداری باید با اصول خاص دنبال شود . معمولا زوجین طی بارداری تغییراتی را در روابط بین فردی خود تجربه می کنند که یکی از آنها مربوط به روابط زناشویی است .

 

 

روابط زناشویی در دوران باردای چگونه باید باشد ؟

روابط زناشویی در بارداری می تواند تحت تاثیر عواملی قرار گیرد که از آن جمله می توان به شیوه رابطه زناشویی زوجین قبل از بارداری و همچنین مفهوم روابط زناشویی در نظر زوجین ، وضعیت سلامت جسمی و روانی و عوارض دوران بارداری ، باورها و ویژگی های فرهنگی زوجین ، نحوه برخورد آنها با تغییرات فیزیکی زنان طی بارداری و در ضمن ترس از صدمه به جنین در زمان نزدیکی اشاره کرد .

 

 

در بارداری محدودیت هایی جهت نزدیکی وجود دارد که عبارت اند از :

۱) سابقه سقط یا تهدید به سقط یا زایمان زودرس
۲) سابقه انقباضات خودبه خودی رحمی، خون ریزی و یا پارگی زودرس پرده دور جنین
۳) نارسایی دهانه رحم و همچنین تعداد زایمان های متعدد
۴) چهار تا شش هفته آخر بارداری
۵) سابقه فشار خون بارداری
۶) برخی موارد دیگر که توسط پزشک یا ماما عنوان شود .

 

به رغم موارد بالا ، اگر بارداری طبیعی باشد و پزشک یا ماما مانعی برای نزدیکی زوجین عنوان نکند روابط بلامانع است و در سه ماهه سوم با نظر پزشکی که بارداری را پیگیری می کند نیز می تواند ادامه یابد . هر چند در بارداری به خصوص ماه های آخر باید پوزیشن و وضعیت مناسبی در حین نزدیکی در نظر گرفته شود که به شکم زن باردار فشاری وارد نیاید .

 

شاید بعضی از خانم ها در حین بارداری به خصوص سه ماهه اول با کاهش میل جنسی روبه رو شوند که در برخی متون این مساله را به خستگی و تهوع ناشی از مراحل اولیه رشد جنین و جفت نسبت می دهند . در برخی از خانم ها این مساله درست برعکس اتفاق می افتد و به افزایش تمایلات جنسی زن در سه ماهه اول منجر می شود .

 

به طور کلی اگر منعی برای رابطه جنسی در بارداری نیست تعامل و تماس لازم است و نوازش کردن خانم ها در دوران بارداری به آرامش فکری و روانی آنها کمک می کند و موجب می شود فرزند شادتری به دنیا بیاورند و پس از زایمان نیز زودتر به زندگی زناشویی خود بازگردند . بعد از تولد فرزند نیز عموما چند هفته ( ۴ تا ۶ ) طول می کشد تا مادران بتوانند در کنار رسیدگی به نوزاد خود را برای رابطه جنسی آماده کنند ، به خصوص در اوایل رشد بچه ممکن است زوجین حریم خصوصی نداشته باشند تا احساسات جنسی خود را بروز دهند . توصیه می کنم حتما به حفظ این حریم خصوصی در هر مرحله از زندگی بپردازید تا زندگی جنسی و به دنبال آن سایر نقاط زندگی مشترک را با نشاط در کنار هم طی کنید .

 

 

نکات مهم نزدیکی و روابط زناشویی در دوران بارداری :

بارداری ، زمان افزایش هشیاری جنسی و حساسیت در بعضی از زنان است و در بعضی از موارد این حساسیت تغییری نکرده یا حتی کاهش می یابد . بعضی از پژوهش ها تغییراتی را در میل جنسی همسران گزارش کرده اند .

برخی از مردان نسبت به زنان باردار در دل خود ، احساس احترام می کنند و نمی توانند رابطه جنسی با همسرشان برقرار کنند . اگر همسرتان دچار اختلالاتی در میل جنسی شده است به یک روانپزشک ماهر مراجعه کنید . گاهی همسران از پذیرش نقش پدری در آینده نزدیک نگرانند ، به ویژه وقتی بارداری ناخواسته بوده است . در این موارد یک مشاوره خانوادگی می تواند مفید باشد .

 

 

روابط زناشویی و جنسی در سه ماهه اول بارداری :

— تهوع و استفراغ دوران بارداری از هفته ۶ بارداری آغاز می شود ، در این دوران روابط جنسی و یا حتی تصور آن نیز ممکن است موجب بروز حالت تهوع در زنان باردار شود . اغلب زنان حس می کنند بویایی شان تقویت شده و هر بویی به نظرشان تهوع آور می رسد . بروز حساسیت سینه ها به ویژه در سه ماهه اول در زنان شایع است و تحریک سینه ها در هنگام برانگیختگی جنسی می تواند دردناک باشد . بنابراین باید متوقف و یا محدود گردد .

 

 

اقدامات لازم برای داشتن روابط جنسی بهتر در دوران بارداری :

در صورت خستگی ، زمان آمیزش باید کوتاه تر شود . این خستگی فیزیکی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود و می تواند منجر به توقف فعالیت جنسی در بعضی از خانم ها شود . به همسرتان اجازه دهید تا احساسات شما را در مورد آمیزش و لمس سینه ها درک کند . به او اطمینان دهید که هنوز دوستش دارید .

 

— بسیاری از خانم ها در طی سه ماهه اول بارداری از زیر دل درد و کرامپها و کمر درد پس از ارگاسم شکایت می کنند . ماساژ کمر در این دوره علاوه بر مفید بودن احساس خوشایندی را نیز برای زنان باردار فراهم می نماید . بنابراین می توانید از همسرتان بخواهید محبتش را با ماساژ دادن ، در آغوش گرفتن و بوسیدن به شما ابراز کند .

 

— اگر دچار تهوع و استفراغ شدید هستید ، رابطه عاشقانه تان را با فرستادن پیام کوتاه و ایمیل با همسرتان حفظ کنید . برای کاهش تهوع بارداری ، مقاله توصیه هایی برای کاهش تهوع در طی بارداری را مطالعه کنید .

 

— ترس از سقط ، یکی از عواملی است که زوج ها را ناچار به چشم پوشی از روابط جنسی می نماید . نگران نباشید پس از هفته ۲۰ بارداری خطر سقط کاهش می یابد و شما در سه ماهه دوم معمولاً می توانید با خیال راحت بر اساس توصیه پزشک و یا ماما به آمیزش بپردازید . بنابراین در طی این دوره ، روابطتان را با ماساژ و بوسه با همسرتان حفظ کنید .

 

 

روابط زناشویی و جنسی در —سه ماهه دوم بارداری :

— بافتهای داخل و اطراف واژن در این دوره دچار احتقان می شوند که این پرخونی ناشی از افزایش عروق خونی و خون رسانی در دوره بارداری است . بافت ها متورم و قرمز مایل به ارغوانی می شوند و در تمام زمان باقیمانده از بارداری همین حالت را حفظ می کنند ، بنابراین زنان باردار در حالت برانگیختگی فیزیولوژیک به سر می برند . این حالت برانگیختگی می تواند منجر به لغزنده شدن واژن بشود . در این دوره بازگشت به حالت عادی پس از ارگاسم ، نیازمند وقت بیشتری بوده و هیچگاه به صورت کامل انجام نمی شود . این حالت به همراه پرخونی لگن می تواند منجر به بروز کرامپها و کمردرد شود .

 

— دیس پارونی ( درد در حین آمیزش عمیق ) یکی از عوارض شایع این دوره است و می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری ، عدم لغزندگی واژن و یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم باشد . بنابراین علل اولیه باید بررسی و رد شوند .

 

 

چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

در طی سه ماهه دوم بارداری ، بدن زن باردار ویژگیهای حاملگی را بیشتر نشان داده و شکم نیز بزرگ تر می شود . بنابراین قرار گرفتن در بعضی از وضعیت ها از جمله پوزیشن رو در رو که مرد در بالا قرار گرفته ؛ می تواند موجب بروز نارحتی در زنان گردد ، زیرا ایجاد هر فشاری بر سینه ها و شکم دردناک است . بنابراین می توانید ازوضعیتهایی استفاده کنید که فشار کمتری بر روی سینه و شکم شما وارد بیاورند . قرار گرفتن در وضعیت پهلو ، وضعیت بهتری برای این دوره از بارداری است .

 

— حرکت جنین نیز می تواند موجب کاهش میل جنسی دربعضی از خانم ها گردد . بسیاری ازخانمها ، با احساس حرکت جنین در طی فعالیت جنسی احساس گناه کرده و تصور می کنند جنین در حال مشاهده آنهاست . در حالی که این نگرانی کاملاً بی مورد است بنابراین اصلاً احساس گناه نکنید .

 

— بسیاری از خانم ها در این دوران و آغاز سه ماهه سوم افزایش فعالیت جنسی را گزارش کرده اند . این امر را می توان به افزایش میل جنسی زنان و کاهش ترس از سقط جنین درطی این دوره از بارداری نسبت داد .

 

 

روابط زناشویی و جنسی در —سه ماهه سوم بارداری :

— سه ماهه سوم بارداری با مشکلات گوارشی و سوزش سردل ، اغلب موجب آزار خانم باردار می شود و اگر هنگام نزدیکی زیر همسر قرار گیرد ، مشکل شدیدتر می شود . این حالت می تواند با نزدیکی از پهلو که به انرژی کمتری احتیاج دارد برطرف شود .

 

— وجود هموروئید دردناک و ملتهب نیز می تواند برعلایق و روابط جنسی ، اثر مهار کننده ای داشته باشد . بنابراین توصیه های لازم برای کاهش یبوست را باید جدی بگیرید .

 

— رحم نیز ممکن است به دنبال نزدیکی دچار انقباضی مداوم و طولانی مدت گردد ( به ویژه اگر ارگاسم یک دقیقه یا بیشتر طول بکشد ) . برای بعضی از زنان این احساس خوشایند و لذت بخش بوده و برای دیگر زنان موجب بروز ترس و وحشت می شود زیرا نگرانند که اکسیژن به جنین نرسد یا او در طی انقباضات رحم صدمه ببیند . در حالی که این ترس بیهوده است و نباید نگران بود .

 

 

—چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

به محض احساس فشار و انقباض رحم ، به پهلوی چپ دراز کشیده و مدتی استراحت کنید . گرچه ضربان قلب جنین کمی کاهش می یابد ، اما هیچ مدرکی مبنی بر خطر آفرین بودن این حالت موجود نیست .

 

— در این دوران ، فاز بازگشت نیز پس از ارگاسم ناقص بوده و احساس برانگیختگی در زن ، ادامه می یابد . بنابراین مدت معاشقه پس از آمیزش را کمی طولانی تر کنید تا این مدت به خوبی طی شود .

 

— بسیاری از زنان از عدم ارضای جنسی در طی نزدیکی یا ارگاسم شکایت دارند . این حالت نیز طبیعی است . فقط می توانید در صورت تمایل ، مدت معاشقه پیش از آمیزش را کمی طولانی تر کنید .

 

— بازگشت احساس خستگی در سه ماهه سوم بارداری برای بسیاری از زنان آزار دهنده است . ( به دلیل کمبود خواب و تحمل وزن زیاد شکم ) . به محض احساس خستگی ، وضعیتتان را تغییر دهید و یا به پهلوی چپ استراحت کنید . ماساز کمر علاوه بر کاهش درد و گرفتگی می تواند خوشایند بوده و ارتباط شما را با همسرتان حفظ کنید . از همسرتان بخواهید با جنین ، حرف بزند این کار می تواند احساس نزدیکی بیشتری را بین شما ، همسرتان و جنین ایجاد کند .

 

— افزایش سن حاملگی و بزرگ شدن شکم ، باعث تصور منفی برخی زنان در مورد خودشان می شود ، در حالی که بسیاری از زن ها این تغییرات را خوشایند می دانند و فکر می کنند برای همسرشان جذاب تر شده اند . برخی از مردان نیز این حالت را خوشایند توصیف می کنند .

 

 

— نکته کلیدی : به عقاید همسرتان در این مورد احترام بگذارید اما زیاد وسواس به خرج ندهید . به خاطر داشته باشید این دوره ، مرحله ای گذراست که پایان خوشی در پی خواهد داشت . می توانید از لباس هایی استفاده کنید که اندام شما را برای همسرتان زیباتر جلوه دهد . پوشیدن لباس ها ی نخی و خنک که از زیر سینه ، گشاد می شوند و یا لباس هایی که شکم شما را بیشتر جلوه می دهند ، در رنگ های درخشان و یا ملایم به انتخاب خودتان ، می توانند گزینه هایی جذاب باشند .

دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*