درد شکم در دوران بارداری

درد شکم در بارداری نشانه چیست ؟
درد شکمی که گه گاه به سراغ مادران باردار می آید معمولا عارضه شایعی است که با پزشکان در میان گذاشته می شود . هر چند درد شکم در زمان حاملگی می تواند مشکلی ایجاد نکند ولی ممکن است نشانه ای از یک عارضه جدی نیز باشد و توصیه می شود که دردهای شدید و پایدار در ناحیه شکم به هیچ عنوان نادیده گرفته نشود.
در زیر رایج ترین عوامل به وجود آورنده درد در ناحیه شکم و ناراحتی های مرتبط با آن در دوران بارداری ارایه شده است . اما نکته بسیار مهم این است که نباید دست به درمان سر خود زد . در صورتی که باردار هستید و همراه با درد در ناحیه شکم نشانه هایی نظیر لکه بینی ، خونریزی ، تب ، تب و لرز ، خروج ترشحات از واژن ، خستگی مفرط ، بروز اختلال در حین ادرار کردن ، حالت تهوع و استفراغ را مشاهده کردید و در عین حال با گذشت زمان اثری از کاهش درد مشاهده نشد سریعا با پزشک خود تماس بگیرید .

 

چه عوامل جدی در به وجود آوردن درد شکمی در دوران بارداری تأثیرگذار هستند ؟

 

۱) بارور شدن تخمک در جایی جز رحم
در این فرآیند تخمک در جایی خارج از رحم و معمولا در یکی از لوله های فالوپین مستقر شده و بارور می شود . در نتیجه این فرآیند ممکن است علائمی نظیر کوفتگی ، خستگی و سایر علائم مشابه در اوایل دوران بارداری مشاهده شود . در صورتی که این اختلال درمان نشود ، سلامت زن باردار در معرض خطر جدی قرار می گیرد .

 

اگر علائم زیر مشاهده شد سریعا با پزشک خود تماس بگیرید :
درد در ناحیه شکم یا لگن خاصره ، لکه های واژنی یا خونریزی ( که می تواند قرمز یا قهوه ای رنگ باشد ) ، احساس دردی که در حین انجام کارهای مختلف فیزیکی تشدید می شود .

 

۲) سقط جنین
سقط جنین به از دست دادن نوزاد در ۲۰ هفته اول آن گفته می شود . خونریزی یا لکه بینی واژن از شایع ترین نشانه های اولیه سقط جنین است که به دنبال آن درد در ناحیه شکم در بازه های زمانی چند ساعته تا چند روز پدیدار می شود . در این شرایط خونریزی ممکن است خفیف یا شدید باشد . دردی که ناشی از این اختلال می شود نیز ممکن است به طور پیاپی شدید و خفیف شود . همچنین در برخی موارد درد ملایم یا برای مدت طولانی احساس می شود . در صورتی که این نشانه ها را دیدید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و اگر خونریزی شدید بود مراجعه به پزشک در اولین فرصت باید انجام شود . در این شرایط دقیقه ها هم ارزش طلا پیدا می کنند .

 

۳) درد مربوط به زایمان زودتر از موعد
به این نوع درد زایمان که در اصطلاح درد زایمان زودرس همراه با تولید نوزاد نارس هم گفته می شود فرد احساس انقباضات شدیدی می کند که در پی آن احتمال به دنیا آمدن نوزاد نارس نیز زیاد است .
در صورتی که نشانه های زیر را در سه ماه دوم یا پایانی بارداری دیدید بلافاصله با پزشک تان تماس گرفته و او را در جریان امور قرار دهید :

 

* افزایش حجم ترشحات واژن یا تغییر در نوع این ترشحات ( درصورتی که آبکی ، لزج مانند یا حتی صورتی رنگ مایل به قرمز شود )
* خونریزی یا لک بینی واژنی
* درد شکمی ، خستگی شبیه دوران قائدگی و یا بروز حداقل ۵ انقباض شکمی در هر ساعت
* افزایش فشار در نواحی اطراف لگن خاصره
* احساس درد در قسمت پشت و پایین

 

۴) قطع جفت
قطع شدن جفت شرایط خطرناکی را برای جنین به وجود می آورد که طی آن جفت به طور کامل یا تا حدی از رحم جدا شده و این در حالی است که جنین هنوز به دنیا نیامده است . علائم بسیار مختلفی برای این پدیده وجود دارد . قطع شدن جفت می تواند ناشی از خونریزی شدید و آشکار باشد اما در برخی موارد نیز در ابتدای امر خونریزی قابل توجهی مشاهده نمی شود .

 

در این حالت فرد ابتدا خونریزی بسیار خفیفی را مشاهده می کند . احساس درد در ناحیه پشت یا انقباضات مکرر و همچنین انقباضاتی که با گذشت زمان از شدت و پایداری آنها کم نمی شود از جمله نشانه های قطع شدن احتمالی جفت به شمار می آید . در این وضعیت زن باردار به خوبی می تواند حس کند که فعالیت جنین نیز کم شده است . در این صورت تماس فوری با پزشک متخصص زنان و زایمان جنبه حیاتی پیدا می کند .

 

۵) پره اکلامپسی
پره اکلامپسی عارضه ای است که سبب بروز اسپاسم و تغییرات دیگر در عروق خونی شده و می تواند قسمت های مختلفی از بدن از جمله کبد ، کلیه ، مغز و جفت را تحت تأثیر قرار دهد . تشخیص پره اکلامپسی بر اساس فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار بعد از هفته ۲۰ حاملگی صورت می گیرد . بیمار همچنین ممکن است دچار تورم صورت و پف آلودگی دور چشم ها ، تورم در دست ها و تورم شدید یا ناگهانی در پاها و قوزک پا شود . ( احتباس آب می تواند سبب افزایش سریع وزن نیز بشود ) در پره اکلامپسی شدید ، بیمار ممکن است درد و حساسیت شدید در قسمت فوقانی شکم ، سردرد شدید ، اختلال دید ( نظیر تاری دید یا دیدن نقاط شناور ) یا تهوع و استفراغ هم داشته باشد . در صورت بروز علائم پره اکلامپسی مراجعه فوری به پزشک ضروری است .

 

۶) عفونت ادراری
حاملگی احتمال تمام انواع عفونت ادراری از جمله عفونت کلیه را افزایش می دهد . علائم عفونت مثانه عبارتند از : درد ، ناراحتی ، یا سوزش در هنگام ادرار کردن ؛ ناراحتی لگنی یا درد ناحیه تحتانی شکم ( اغلب درست بالای استخوان عانه ) ؛ احساس نیاز مکرر و غیر قابل کنترل به ادرار کردن ، حتی هنگامیکه مقدار بسیار کمی ادرار در مثانه وجود دارد و ادرار کدر یا بد بو . در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید زیر عفونت مثانه در صورتیکه درمان نشود می تواند سبب عفونت کلیه و زایمان زودرس شود . علائم انتشار عفونت به کلیه ها ( که نیازمند مراجعه اورژانس است ) عبارتند از : تب بالا ( اغلب همراه با لرز و تعریق ) ؛ درد در ناحیه کمر یا پهلو ، درست زیر دنده ها در یک طرف یا بصورت دو طرفه ( و احتمالاً در شکم ) ؛ تهوع و استفراغ ؛ و احتمالاً وجود خون در ادرار .

 

 

سفت شدن شکم در بارداری
بارداری تغییراتی زیادی در بدن ایجاد می کند که به دلیل تغییرات هورمونی است . با تغییر مرکز ثقل ، درد در مفاصل و تاندوم ها و مشکلات گوارشی و جریان خون اتفاق می افتد . سفت شدن شکم گاهی با گرفتگی عضلات اشتباه گرفته می شود . با پیشروی بارداری ، رحم احساسی دارد که به پوست فشار وارد می کند . اگر شما چاق باشید این سفت شدن را کمتر از زن های لاغر حس می کنید . شما در این حالت حس می کنید معده در فاصله های زمانی غیر منظمی سفت می شود و فکر می کنید انقباضات است .
این سفت شدن شکم خیلی طول نمی کشد اما برخی خانم ها ادعا می کنند این سفت شدن شکم حدود پنج دقیقه طول می کشد . سفت شدن شکم اغلب همراه با افزایش وزن است . افزایش وزن باعث کشیدگی پوست و انقباضات براکستون هیکس و درد اشتباهی زایمان می شود . انقباضات براکستون هیکس به آماده شدن بدن برای درد درست زایمان کمک می کند .

 

 

سفت شدن شکم در ابتدای بارداری
در ابتدای بارداری ، کشیدگی رباط ها باعث سفت شدن شکم می شود . با رشد جنین ، رحم کشیده می شود و به اندام ها فشار وارد می کند . در این صورت شکم سفت می شود و احساس ناراحتی در شکم خواهید داشت . درد رباط گرد در ابتدای بارداری امری رایج است . ممکن است این مسئله خیلی منظم نباشد . علاوه بر این یبوست در بارداری ، غذای زیاد یا نفخ شکم در دوران بارداری نیز باعث سفت شدن شکم می شود .

 

 

سفت شدن شکم در انتهای بارداری
در انتهای بارداری ، حرکات جنین باعث سفت شدن شکم می شود . با پیشروی بارداری ، شکم به خاطر رشد جنین بزرگ می شود . فضای شکم شما حاوی اندام های داخلی و جنین است . سفت شدن شکم کاملا واضح است و چند ماه آخر این سفت شدن دائمی است . رحم رشد کرده و حرکات جنین باعث سفتی شکم می شود . افزایش وزن در بارداری همراه با سفت شدن شکم می باشد . چربی جمع شده زیر پوست باعث کشیدگی دیواره شکم و سفتی شکم می شود . مشکلات معده نیز در انتهاب بارداری باعث سفت شدن شکم می شود . اما اگر این سفت شدن خیلی ادامه پیدا کرد احتمال دارد نشانه زایمان زودرس باشد . هورمون پروژسترون معمولا برای جلوگیری از زایمان زودرس استفاده می شود .

 

در ماههای اخر بارداری ، رحم رشد کرده و حرکات جنین باعث سفتی شکم می شود .

 

 

دلایل دیگر سفتی شکم در بارداری
۱) انقباضات براکستون هیکس : انقباضات براکستون هیکس در سه ماهه دوم و سوم بارداری باعث سفت شدن شکم می شود . این انقباضات معمولا به جای درد اشتباه زایمان اشتباه گرفته می شود و معمولا بدن را برای انقباضات واقعی زایمان آماده می کند . درد و انقباضات واقعی زایمان در فاصله های منظمی و به صورت ریتمیک اتفاق می افتد . سعی کنید تعداد انقباضات و مدت زمان آن را ثبت کنید . این اطلاعات به پزشک کمک می کند.

 

 

۲) جداشدگی جفت : جفت برای تغذیه جنین در حال رشد بسیار مهم است . در شرایط نرمال جفت به ماهیچه های دیواره رحم چسبیده است . گاهی اوقات این جفت جدا می شود و به قسمت پایین رحم حرکت می کند . در این حالت خونریزی اتفاق می افتد و رحم سفت می شود . این سفت شدن موقتی نیست و خیلی طول می کشد . جداشدگی جفت برای مادر و جنین بسیار خطرناک است .

 

 

۳) وعده غذایی سنگین : معده به جنین در حال رشد و رحم فشار وارد می کند و خوردن غذای سنگین باعث می شود این فشار افزایش یابد . بهتر است همیشه غذای سالم و در فاصله زمانی های منظم بخورید.

 

 

۴) یبوست : بیشتر خانم ها در بارداری یبوست را تجربه می کنند . یبوست باعث تشکیل گاز و نفخ می شود . در این صورت احساس سفتی شکم خواهید داشت.

 

چه زمانی نیاز است برای سفتی شکم در بارداری به پزشک مراجعه کنید ؟
اگر سفتی شکم مدت زمانی طولانی تر به طول انجامید احتمال دارد بارداری شما به خطر بیفتد . اگر بیش از یک ساعت سفتی را حس کردید بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

 

شرایط زیر نیاز به مراجعه به پزشک دارد :

 

* اگر در یک ساعت بیش از چهار بار سفتی شکم را حس کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید .

 

* اگر سفتی بعد از چند دقیقه محو نشد و ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید .

 

* اگر به خاطر سفتی شکم ، در حاملگی تنگی نفس حس کردید به پزشک مراجعه کنید .

 

* اگر همراه با سفتی شکم درد احساس کردید به پزشک مراجعه کنید .

 

 

درمان سفتی شکم در بارداری : درمان سفتی شکم به دلیل ایجاد آن بستگی دارد .
_ اگر انقباضات براکستون هیکس باعث سفتی شکم شود با تغییر حالت نشستن می توانید بهبود یابید . به عنوان مثال اگر نشسته اید بلند شوید و راه بروید یا برعکس .

 

_ اگر سفتی شکم به خاطر انقباضات رحم یا حرکات جنین باشد ، درمانی نیاز ندارد .

 

_ سفتی شکم در بارداری معمولا بی ضرر است اما زایمان زودرس نیز باعث سفتی شکم می شود . بنابراین سفتی شکم را نادیده نگیرید .

 

_ از پزشک برای تمارین تنفسی برای کشیدگی ماهیچه های شکم بپرسید .

 

_ مایعات زیاد بخورید و به مقدار کافی استراحت کنید .

 

_ سفت شدن شکم باعث می شود برخی فعالیت های روزانه مانند پوشیدن کفش ، خم شدن یا خوابیدن به پهلو سخت تر شود . سعی کنید تمارین تنفسی انجام دهید تا به شما کمک کند مشکلات تنفسی ناشی از سفت شدن شکم برطرف شود .

 

 

تفاوت بین انقباضات براکستون هیکس و درد واقعی زایمان چیست ؟
ساده نیست اما علائم به شما کمک می کند . علامت اولیه درد زایمان درد شدید است اما براکستون هیکس خیلی نادر است و به پشت حرکت می کند . درد زایمان منظم است و با گذشت زمان شدیدتر می شود . در هنگام درد زایمان ، با راه رفتن یا تغییر حالت و چیزی خوردن درد از بین نمی رود . در این صورت به پزشک مراجعه کنید .

 

در این حالت حس می کنید جنین به قسمت پایین شکم حرکت کرده است و ترشحات آبکی و خونی واژن نیز افزایش می یابد . در حالتی که انقباضات افزایش یابد کیسه آب پاره می شود . درد در این صورت غیر قابل تحمل می شود و نمی توانید به راحتی راه بروید یا حرف بزنید .

 

دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*