علائم زایمان زودرس

زایمان زودرس موضوعی است که شاید برای تعداد اندکی از خانم های باردار پیش بیاید . این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باعث زودتر به دنیا آمدن فرزند بشود . در این حالت خطرهای بسیار جدی فرزند را تهدید می کند و در بعضی از موارد حتی فرزند ناقص یا مرده به دنیا می آید . به همین دلیل در ادامه به نشانه های زایمان زودرس می پردازیم .
یک متخصص زنان و زایمان اظهار کرد : کمردرد شایع ترین مشکل دوران بارداری است زیرا مادر در حال افزایش وزن است . کمردردهای شدید در ماه های آخر همراه با خون ریزی و ترشحات واژن می تواند علامتی برای زایمان زودرس باشد …

 

دکتر ترانه شمس در گفت وگو با ایسنا گفت : شکایت از کمردرد شایع ترین مشکل در بارداری است زیرا فرد دچار اضافه وزن است و هورمون ها در حال تغییر هستند و این موضوع آرامش عضلات و رباط های سراسر بدن را به هم می ریزد اما با روش های درمانی کمردرد در دوران بارداری و با یک استراتژی ساده می توان از بروز آن تا حد زیادی جلوگیری کرد .

 

وی تصریح کرد : کودک شما در حال رشد است و این ، مرکز ثقل شما را به جلو می راند پس بهتر است ، برای کمتر شدن دردتان سعی کنید پشت و شانه های خود را به سمت پائین و راست کشش دهید و باز هم صاف بایستید و این تمرین را روزی چند بار تکرار کنید ، به زمان و وضعیت نشستن و ایستادن تان دقت کنید و حتما هنگام ایستادن یک پای خود را روی چهار پایه قرار دهید .

 

دکتر شمس در ادامه گفت : هنگامی که می خوابید ، سعی کنید هر دو زانو را خم کرده و یک بالش بین آن ها قرار دهید و کفش و شلوار خود را با دقت انتخاب کنید . پوشیدن کفش پاشنه بلند با قوس کم گزینه مناسبی است .

 

وی در ادامه تاکید کرد : سعی کنید تمرینات کج کردن لگن خاصره را دنبال کنید و درمان با مکمل ها را فراموش نکنید .

 

 

دلایل زایمان زودرس :
۱) بارداری دو یا چندقلویی
۲) جدا شدن پیش از موعد جفت از رحم که به این وضعیت ” جدا شدن پیش از موعد جفت ” گفته می شود .
۳) وجود عفونت در واژن یا رحم مادر که باعث شروع فرآیند زایمان می شود .
۴) مشکلات مربوط به رحم یا سرویکس مانند فیبروم یا شکل غیرطبیعی رحم .
۵) پاره شدن کیسه آب مادر قبل از شروع فشار زایمان .
۶) بیماری های لثه
۷) مصرف مواد مخدر مانند کوکائین یا متامفتامین

 

 

در اغلب موارد علل زایمان زودرس ناشناخته هستند . زایمان زودرس می تواند به علت مشکلات مرتبط با جنین ، مادر و یا هردو آنها روی دهد . معمولا ترکیب عوامل چندگانه ، باعث زایمان زودرس می شوند اما از هر ۳ زایمان زودرس ، علت یکی از آنها ناشناخته است . در بعضی از مواقع به علت مشکلات بارداری که برای مادر یا کودک خطرناک هستند ، پزشک از دارو یا روش های دیگر برای انجام زایمان زودرس استفاده می کند .

 

 

تعدادی از ریسک فاکتور ها :
* سن کمتر از ۱۸ یا بیشتر از ۳۵
* قد کوتاه
* سابقه قبلی از زایمان زودرس
* حاملگی دو قلو و یا چند قلو
* وزن کم قبل از حاملگی
* مصرف سیگار ، الکل و کوکائین در حاملگی
* خونریزی واژینال در بیش از یک تریمستر
* فاکتور های ژنتیکی
* کار سخت و طولانی مدت
* برخی مطالعات نشان داده که استرس زیاد باعث تولید هورمونهایی می شود که انقباضات رحم را بیشتر کرده و منجر به زایمان زودرس می شود .

 

 

نوزاد نارس :
هر چه درد زودرس زود تر اتفاق بیافتد ، بیشتر می تواند دردسر ساز باشد . نوزاد نارسی که در ۳۴ هفتگی به دنیا می آید ، جای نگرانی کمتری نسبت به تولد در هفته ۲۴ دارد . نوزاد نارسی که بین ۲۶ تا ۳۲ هفتگی به دنیا می آید ، به دلیل عدم تکامل ریه ها می تواند با مشکلاتی مواجه گردد . البته اگر امکان دسترسی به یک بخش مجهز مراقبت های ویژه از نوزادان موجود باشد ، می تواند خوب و سالم بماند .

 

نوزادان نارس در معرض خطر بیشتری در مقابل آلودگی به برخی عفونت ها می باشند . هم چنین دچار مشکلاتی با مجاری گوارشی ( معده و روده ها ) گردند و یا با یک خون ریزی درون بطنی و خون ریزی در منطقه ای از مغز مواجه شوند .

 

 

 

توصیه های آخر :
پزشکان همچنین معتقدند شرایط آب و هوایی بر سلامت جنین نقش بسزایی دارد .
خوردن بیش از اندازه کافئین هم توصیه نمی شود چون کافئین می تواند از جفت رد شود و بر روی قلب و تنفس جنین اثر بگذارد و تا جایی که امکان دارد بخصوص در سه ماهه اول بارداری مصرف آن را کمتر کنید .
مصرف قرص آهن با تجویز پزشک را نیز از یاد نبرید .
دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*