آبله مرغان و بارداری

آبله مرغان و بارداری :
خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد زنان باردار در برابر بیماری آبله مرغان ایمن هستند ، چون پیش از بارداری به آن مبتلا شده اند . اگر می دانید که قبلا به آبله مرغان مبتلا شده اید ، حتی در صورت تماس با شخص بیمار ، لازم نیست نگران ابتلا به این بیماری در دوران بارداری باشید . طبق آمارها از هر دوهزار زنی که قبلا آبله مرغان نگرفته اند ، یک نفر در دوران بارداری به این بیماری مبتلا خواهد شد .

 

 

علل و نشانه های آبله مرغان :
آبله مرغان از طریق ذرات تنفسی معلق در هوا و یا تماس مستقیم با زخم افراد بیمار منتقل می شود . افراد مبتلا به بیماری زونا – بیماری که عامل آن ویروس مشابه است – هم می توانند آبله مرغان را منتقل کنند . علائم و نشانه های آبله مرغان که شامل بثورات پوستی خارش دار همراه با تاول و تب هستند ، معمولا ۱۴ تا ۱۶ روز پس از تماس با فرد بیمار مشخص می شوند .

 

آبله مرغان بسیار مسری است . اگر یک زن باردار مستعد در تماس با عضوی از خانواده که به این بیماری مبتلاست ، قرار بگیرد ، خطر ابتلا به آبله مرغان در حدود ۹۰ درصد است ( خطر ابتلا در صورتی که تماس با شخص مبتلا بیرون از خانه اتفاق بیفتد ، کمتر است )

 

آبله مرغان می تواند یک تا دو روز قبل از پیدایش دانه های پوستی در فرد مبتلا منتقل شود و فرد مذکور تا زمانی که گسترش دانه های پوستی متوقف شود و روی آنها با دلمه های خشک بسته شود که این اتفاق معمولا ۵ روز بعد از شروع آنها روی می دهد ، ناقل است .

 

 

بارداری و خطراتی که جنین را تهدید می کنند :
عوارض جدی آبله مرغان معمولا در کودکان شایع نیست ، اما در ۱۰ تا ۲۰ درصد از زنان باردار منجر به ذات الریه خواهد شد که در نهایت ۴۰ درصد از این زنان جان خود را از دست خواهند داد .

 

نوزادان زنانی که در نیمه اول بارداری به این بیماری مبتلا می شوند در معرض خطر کمتری هستند و در حدود ۲ درصد و یا کمتر امکان دارد به سندرم آبله مرغان مادرزادی مبتلا شوند . این سندرم گروهی از نقایص مادرزادی است که می تواند شامل زخم ، اختلالات استخوانی و عضلانی ، اندام فلج ، سر کوچک ، نابینایی ، تشنج و حتی عقب ماندگی ذهنی شود .

 

یکی دیگر از خطرات ابتلا به آبله مرغان در طول بارداری این است که امکان دارد کودک با آن متولد شود .

 

اگر مادر ۶ تا ۲۱ روز قبل از تاریخ زایمان دچار آبله مرغان شود ، احتمالا بیماری نوزاد خفیف خواهد بود و به درمان نیازی نخواهد داشت ، اما اگر کمی دیرتر و بین ۵ روز قبل تا ۲ روز بعد از زایمان مبتلا شود و اقدام خاصی برای محافظت از جنین انجام نشود ، ۲۵ تا ۵۰ درصد احتمال دارد که نوزاد بین روزهای ۵ تا ۱۰ بعد از تولد به این بیماری مبتلا شود . در این صورت ممکن است وضعیت جدی باشد و بیشتر از ۳۰ درصد نوزادان مبتلا اگر درمان نشوند ، جان خود را از دست خواهند داد .

 

خوشبختانه اگر بلافاصله بعد از تولد آنتی بادی VZIG به نوزاد تزریق شود ، احتمال خطر کاهش یافته و یا به طور کامل از بین می رود . اگر به رغم درمان ، علائم بیماری نوزاد گسترش پیدا کند ، داروهای جدید ضد ویروسی می توانند به کاهش میزان عفونت کمک کنند .

 

اگر تا به حال به آبله مرغان مبتلا نشده اید یا در این مورد اطمینان کافی ندارید ، برای محافظت از خودتان و جنین در حال رشد ، اقدامات لازم را به عمل بیاورید .

 

خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد زنان باردار در برابر بیماری آبله مرغان ایمن هستند .

 

 

پیشگیری از آبله مرغان :
۱) اگر هنوز باردار نشده اید ، از پزشک در مورد واکسن آبله مرغان سوال کنید . این واکسن از سال ۱۹۹۵ در دسترس است . پزشک ابتدا شما را مورد آزمایش قرار می دهد تا ببیند آیا در برابر این بیماری مصون هستید یا خیر .

 

۲) بیشتر زنان ایمن هستند ، چون معمولا به این بیماری مبتلا شده اند و یا در برابر آن واکسینه شده اند . در صورتی که به تزریق واکسن نیاز باشد ، لازم است حداقل یک تا سه ماه بعد از دریافت آن اقدام به بارداری ننمایید . اگر باردار هستید و سابقه ابتلا به آبله مرغان ندارید ، احتمالا پزشک برایتان آزمایش خون تجویز می کند .

 

۳) اگر آزمایش ها عدم ایمنی شما را نشان بدهند ، باید از تماس با افراد مبتلا و یا مشکوک به این بیماری خودداری کنید .

 

۴) در صورت تماس با افراد مبتلا یا مشکوک ، به سرعت با پزشک تماس بگیرید .

 

۵) به احتمال بسیار زیاد پزشک به عنوان یک اقدام پیشگیرانه ، استفاده از VZIG را توصیه می کند که برای شما و جنین در حال رشد بی خطر است . البته هنوز به درستی مشخص نشده است که دادن VZIG به زن باردار ، از جنین او در برابر عفونت محافظت خواهد کرد یا نه .

 

۶) اگر فرزند دیگری در خانه داشته باشید ، احتمال دارد متخصص کودکان انجام واکسیناسیون را برای کودک توصیه کند . با وجود اینکه به لحاظ نظری در صورت ایجاد زخم در محل تزریق ، احتمال سرایت بیماری بعد از واکسیناسیون وجود دارد که البته این اتفاق به ندرت رخ می دهد ، اما طبق نظر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها ، نباید واکسیناسیون کودک سالم را به دلیل اینکه که باردار هستید ، به تعویق بیندازید .

 

۷) در صورتی که کودک بعد از واکسیناسیون دچار زخم های اطراف محل تزریق شد ، با پزشک مشورت کنید . ممکن است لازم باشد تا زمان بهبودی زخم ها ، از تماس با کودک خودداری کنید .
دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*