پیچیدن بند ناف دور گردن جنین

 بند ناف ، نواری است بسیار باریک که درون آن ، دو سرخرگ (شریان) و یک سیاهرگ (ورید) وجود دارد که جنین را به جفت متصل می‌کند . طول بند ناف در ۹ ماه بارداری به حدود ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد . البته ممکن است کوتاه یا بلندتر شود . ضخامت آن هم در جنین‌های مختلف تفاوت دارد . هر چه جنین بزرگ‌تر شود ، قطر بند ناف بیشتر می‌شود و قطر آن در جنین ۹ ماهه تا حدی از یک جنین تا جنین دیگر متفاوت است .

 

بند ناف ، خون مملو از موادغذایی را از جفت به جنین می‌رساند و مواد زائد جنین را به جفت منتقل می‌کند تا دفع‌ شود . بند ناف در مایع آمنیوتیکی شناور است و بین اندام‌ها و بدن جنین و دیواره رحم قرار دارد . بند ناف امروزه به عنوان یک عضو داخل رحم قابل رویت است و در سونوگرافی محل جفت ، بند ناف و مقطع بند ناف بررسی می‌‌شود .

 

یکی دیگر از مسایلی که در دوران بارداری احتمال بررسی آن وجود دارد ، وضعیت جریان خون در رگ‌های بند ناف است. در موارد خاصی از جمله در دوقلوها ، در شرایطی که اختلال رشد جنین داخل رحم دیده شود و جنین لاغر و کم‌وزن باشد ، انجام نوع خاصی از سونوگرافی به نام «داپلر» الزامی است . این سونوگرافی نشان می‌دهد خون رسانی به جنین کافی است و یا جنین داخل رحم با اشکال‌هایی در خونرسانی مواجه است یا نه ؟

 

دلایل پیچیدن بند ناف دور گردن جنین چه می باشد ؟ چه کار کنیم این اتفاق پیش نیاید ؟

 

پاسخ دکتر شیرین نیرومنش ، متخصص زنان و زایمان وعضو هیات علمی دانشگاه تهران :
در شرایط خاصی که قابل‌ پیش‌بینی و پیشگیری نیست و به وضعیت قرارگیری مادر ارتباطی ندارد و تنها در اثر حرکات خود جنین داخل مایع آمینوتیکی است ، بند ناف به دور اندام‌ها یا دورگردن جنین می‌پیچید .

 

پا روی پا انداختن یا بالا بردن دستها باعث پیچش بند ناف دور گردن جنین نمی‌شود . اینکه می گویند خانم باردار باید به پهلو بخواهد نیز ارتباطی به بند ناف ندارد و طاق‌ باز خوابیدن باعث پیچش بند ناف دور گردن جنین نمی‌شود . در واقع از نیمه دوم یعنی از هفته ۲۴ -۲۰ به بعد به دلیل بزرگ‌ شدن رحم ، اگر خانم‌ باردار به پشت بخوابد به دلیل فشار رحم روی عروق بزرگ شکمی ، رگ آئورت و سیاهرگ بزرگی که خون را به طرف قلب می‌برد ، برگشت خون از اندام‌ها به قلب مختل شده و خون رسانی به جنین تحت تاثیر قرار می‌گیرد .

 

 

در بیشتر موارد چون بند ناف بلندی کافی دارد حتی اگر دور گردن جنین بپیچد خطر جدی برای جنین ایجاد نمی‌کند اما اگر خیلی محکم دور گردن جنین پیچیده شود و در موارد نادر گره بخورد مانع از خون رسانی به جنین می‌شود و مرگ جنین را در رحم به دنبال دارد .

 

 

پیچش بند ناف در اواسط بارداری خیلی نگران‌ کننده نیست و نیازی به بررسی ندارد اما در اواخر بارداری زمانی که مادر آماده زایمان است به ‌خصوص اگر زایمان طبیعی باشد ، در صورتی که بند ناف چند مرتبه دور گردن جنین پیچیده و کوتاه شده باشد چون پیچیدگی محکم بند ناف دور گردن باعث فشار روی بند ناف ، کم ‌شدن و قطع جریان خون مادر به جنین و نامرتب ‌شدن قلب جنین و در برخی موارد مرگ‌ جنین می شود ، خطرناک است .

 

 

در مواردی که بند ناف چند مرتبه دور گردن جنین پیچیده شده باشد ، در سونوگرافی قابل ‌ملاحظه است . در این شرایط در تمام طول زایمان طبیعی یعنی از زمانی که دردها شروع می‌شود تا زمان تولد نوزاد به ‌طور دقیق و با فواصل کوتاه ضربان قلب جنین کنترل می شود و از دستگاه‌ مانیتورینگ برای ثبت ضربان قلب جنین استفاده می شود . گاهی با خروج جنین از کانال زایمانی بند ناف تحت ‌فشار قرار می‌گیرد و لحظات آخر زایمان قبل از تولد نوزاد تعداد ضربان قلب جنین کاهش قابل‌ ملاحظه‌ای پیدا می‌کند . برخی جنین‌ها را در این شرایط نمی‌توان با زایمان طبیعی متولد کرد و با نامرتب ‌شدن تعداد ضربان قلب جنین نیاز به سزارین فوری پیش می‌آید . اگر افت ضربان قلب شدید ایجاد نشود و بند ناف دور گردن جنین باشد به محض خارج‌ شدن جنین عامل زایمان بند ناف را آزاد می‌کند تا از فشار روی مجاری تنفسی جنین جلوگیری کند .

 

 

 

دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*