دلایل لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول بارداری امری عادی است و معمولا هم دلیل خاصی ندارد . اما به دلیل اینکه بعضی مواقع این خونریزی ها شدید است ، بنابراین شناخت علت آن و مراجعه به پزشک در حفظ سلامت مادر و جنین ضروری به نظر می رسد .

 

خونریزی در سه ماهه اول بارداری :
حدود ۲۰ درصد از بانوان در سه ماهه اول بارداری و در طول ۱۲ هفته اول ، نشانه هایی از لکه بینی مشاهده می کنند که دلایل آن عبارتند از :

 

 

۱) وجود جنین
در طول ۱۲ روز بعد از حاملگی ممکن است که زن باردار لکه های خونی را مشاهده کند و فکر کند که همانند لکه های دوران پریود است و هنوز نداند باردار شده است .
این لکه بینی به دلیل جایگزینی جنین اولیه در رحم است و بیشتر از چند روز یا چند ساعت ادامه نخواهد داشت .

 

۲) سقط جنین
بیشترین دلیل نگرانی مادران باردار از خونریزی در طول ۱۲ هفته اول دوران بارداری ، مربوط به سقط جنین مکرر در این دوره زمانی است .
حدود نیمی از بانوان که در این زمان خونریزی داشته اند ، نهایتا جنین خود را سقط می کنند ، اما این دلیل نمی شود که در هر لکه بینی ناچیزی دچار نگرانی شوند ، مخصوصا اگر علائم دیگری نداشته باشند .

 

۳) بارداری خارج از رحم
در بارداری خارج رحمی ، جنین در خارج از رحم که در اکثر مواقع لوله رحمی است ، رشد می کند . اگر جنین در همین وضعیت به رشد خود ادامه دهد ، در نهایت منجر به پاره شدن لوله رحمی می شود که برای مادر بسیار خطرناک می باشد .
اگرچه این نوع بارداری خیلی خطرناک است ، اما تنها در ۲ درصد بانوان اتفاق می افتد .

 

۴) بارداری مولار
در شرایط بسیار نادری ، توده ای در درون رحم به جای جنین شروع به رشد می کند که می تواند سرطانی شده و به قسمت های دیگر بدن گسترش یابد .
یکی دیگر از علائم بارداری مولار ، حالت تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن سریع اندازه رحم می باشد .

 

 

۵) تغییرات گردن رحم
در بارداری ، جریان خون به سمت گردن رحم زیاد می شود . در نتیجه داشتن رابطه جنسی با همسر در این دوران و یا آزمایشات رحمی باعث ایجاد لکه بینی می شود . این لکه بینی جای نگرانی ندارد .

 

 

۶) عفونت
هر گونه عفونت در فضای داخلی رحم یا دستگاه تناسلی و یا عفونت ناشی از روابط جنسی ( مثل کلامیدیا ، سوزاک و تبخال تناسلی ) می تواند باعث بروز لکه بینی یا خونریزی در سه ماهه اول بارداری شود .

 

 

خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری :
خونریزی های غیر عادی در اواخر بارداری را باید جدی گرفت ، زیرا احتمال بروز مشکلی در مادر یا جنین وجود دارد . اگر در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری خونریزی مشاهده کردید ، حتما به پزشک خود مراجعه نمایید .

 

 

دلایل احتمالی خونریزی در اواخر دوران بارداری عبارتند از :

 

۱) جفت سر راهی
این شرایط ، زمانی پیش می آید که جفت به سمت پایین متمایل شده و یا جلوی کانال زایمان را می گیرد . البته این اتفاق بسیار نادر است ، اما اگر هم رخ دهد ، باید سریعا اقدامات مراقبتی انجام گیرد .
این نوع خونریزی بدون درد و علامت اتفاق می افتد .

 

 

۲) جدا شدن جفت
در حدود یک درصد از بارداری ها ، زمان قبل یا طی زایمان ، جفت از دیواره رحم جدا می شود که برای مادر و جنین خطرناک می باشد . از دیگر علائم جدا شدن جفت ، وجود درد در ناحیه زیر شکم و وجود لخته خون در مجرای تناسلی و درد کمر می باشد .

 

 

۳) پارگی رحم
خونریزی ممکن است به دلیل پاره شدن جای بخیه در سزارین بارداری قبلی اتفاق بیافتد که بسیار خطرناک است و نیاز به عمل سزارین فوری دارد . از دیگر علائم ، احساس درد و فشار در ناحیه زیر شکم می باشد .

 

 

۴) رگ های سر راهی
در مواقع بسیار نادر ، افزایش رگ های خونی در بند ناف و جفت در مسیر کانال زایمان ، این مسیر را مسدود می کند که برای جنین خطرناک است ، زیرا در اثر خونریزی زیاد از جفت و بند ناف ممکن است جنین دچار کمبود اکسیژن شده و خفه شود .
از دیگر علائم ، ضربان غیر طبیعی قلب جنین و خونریزی شدید است .

 

 

۵) زایمان زودرس
خونریزی در اواخر دوران بارداری شاید دلیل این باشد که جنین شما آماده به دنیا آمدن است .
چند روز یا چند هفته قبل از زایمان ، توده مخاطی که همراه با لکه می باشد از رحم خارج می شود .
اگر این علائم قبل از هفته ۳۷ بارداری اتفاق بیافتد ، فورا به پزشک مراجعه کنید ، زیرا در حال زایمان زودرس هستید .
از دیگر علائم می توان به تغییرات مجاری تناسلی ، فشارهای زیر شکمی و درد در ناحیه زیر کمر اشاره کرد .

 

 

۶) آسیب ناحیه گردنی رحم و مجرای تناسلی

 

 

۷) پولیپ خونی

 

 

۸) سرطان

 

 

اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی غیر عادی شدید ، چه باید کنید ؟
به دلیل اینکه هر گونه خونریزی در درون رحم علامتی از وجود یک مشکل می باشد ، بنابراین سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید .

 

از یک دستمال برای اینکه میزان خونریزی را مشخص کنید ، استفاده نمایید .

 

نوع خونریزی ( رنگ صورتی ، قهوه ای ، قرمز و یا اینکه خونتان دارای لخته بوده و یا روان است ) را مشخص نمایید .

 

هر گونه بافتی که از بدن خارج شده را به پزشک نشان داده و در طول دوران خونریزی ، از نزدیکی با همسر و استفاده از پارچه خودداری کنید .

 

 

 

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به اورژانس مراجعه کنید :

 

* هر نوع درد یا پیچش در ناحیه زیر شکم
* خونریزی چه با درد و چه بی درد
* خارج شدن بافت از درون رحم
* سرگیجه یا ضعف و غش
* تب بالای ۳۷٫۷ درجه سانتیگراد
دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*