زمان شروع حرکات جنین و تعداد آن

یکی از احساسات شیرینی که هر زنی بعد از باردارشدن دوست دارد آن را سریع تر تجربه کند ، تکان خوردن های جنین درون رحم است که گاهی به تعویق افتادن آن بسیاری از زنان را نگران می کند . اما با آغاز این حرکت ها ، نگرانی نه تنها برطرف نشده ، بلکه گاهی بیشتر می شود . در واقع مادر ، سالم و زنده بودن جنین خود را با همین حرکت می پذیرد و کند شدن یا توقف آن ، او را نگران می کند .

 

مادران باردار از چه زمانی به بعد حرکت کودک خود را احساس می کنند ؟
هفته شانزدهم بارداری زودترین هنگامی است که یک زن باردار می تواند از حرکت کودک خود آگاه شود . در اوایل هفته شانزدهم ، حرکت گاهی به صورت حرکات موجی در داخل شکم و تکانهای بسیار خفیف است . اما بعد از مدتی ، حرکتهای جنین کاملا واضح شده و مادر احساس می کند که کودک او به شکم ضربه وارد می کند .

 

حرکت جنین از زمان یاد شده به بعد شرط بارداری سالم است و اگر مادری متوجه شود که کودک او هرگز حرکتی نمی کند باید حتما به یک متخصص مراجعه کند و از سلامت جنین خود مطمئن شود . با وجود اینکه حرکت کودک در کلیه بارداری های سالم دیده می شود اما نوزادان مختلف از نظر میزان و شدت حرکت با هم متفاوتند و تنها یک پزشک متخصص می تواند به مادر اطمینان کافی را از نظر کم بودن یا زیاد بودن تکانهای جنین بدهد .

 

شمارش حرکات جنین در زمان های حول وحوش زایمان :
یکی از شاخص های سلامت جنین از مدتها قبل احساس حرکات طبیعی جنین توسط مادر بوده است . به عکس ، عدم احساس حرکات جنین برای طولانی مدت ممکن است نشانگر مرگ جنین باشد . در مطالعات حیوانی ثابت شده که در پاسخ به هیپوکسی( کم بودن اکسیژن ) ، حرکات جنین کاملا قطع می شود . هر چند مطالعات کنترل در این زمینه در انسانها در دست نیست ، معهذا هر گونه کاهش در تعداد یا شدت حرکات جنینی باید ظن به در خطر قرار گرفتن آن را در ذهن بیدار کرده و نیازمند ارزیابی بیشتری باشد .

 

بسیاری از پزشکان ، شمارش روتین حرکات جنین را به خصوص در بیماران پر خطر توصیه می کند . یک روش متداول ، شمارش روزانه حرکات جنین برای یک ساعت است ، ۱۰ حرکت در عرض ۱ ساعت اطمینان بخش است . اگر تعداد حرکات کمتر از این تعداد باشد ، شمارش برای یک ساعت دیگر ادامه می یابد . کمتر از ۱۰ حرکت در ۲ ساعت نیاز به تماس بیمار با پزشک جهت ارزیابی بیشتر دارد . یک روش دیگر ۳-۲ بار شمارش حرکات در روز ، هر بار به مدت نیم ساعت است . در این روش تعداد کمتر از ۴ حرکت قوی در طی نیم ساعت احتیاج به ارزیابی بیشتری دارد .

 

هر چند مطالعات کنترل شده در بیماران کم خطر سود قابل ملاحظه در مورد شمارش حرکات جنین در ویزیت های روتین بارداری را به اثبات نرسانده ، در یک مطالعه ثابت شده که این کار باعث کاهش میزان مرگ جنین و افزایش مداخلات درمانی به علت دیسترس جنین شده است . شمارش حرکات جنین یک روش ارزان بوده و بیمار را نیز در مراقبت های درمانی خویش درگیر می کند و یک فاکتور ارزشمند در پر خطر بودن بیمار است . بعضی از مانیتورها مجهز به سیستم داپلر جهت ردیابی حرکات جنین هستند . این تکنولوژی می تواند به پزشک در تشخیص ضربان قلب پایه جنین کمک کند .

 

 

تکان خوردن جنین در رحم ( لگد زدن ) :
هر چند جنین از هفته هفتم یا هشتم شروع به تکان خوردن می کند و در سونوگرافی می توان این مسئله را مشاهده کرد ولی تکان خوردن جنین در داخل رحم معمولاً قبل از هفته های ۱۶ تا ۲۲ احساس نمی شود .

 

 

* تکان خوردن جنین در داخل رحم از چه زمانی شروع می شود ؟
هر چند جنین از هفته هفتم یا هشتم شروع به تکان خوردن می کند و در سونوگرافی می توان این مسئله را مشاهده کرد ولی تکان خوردن جنین در داخل رحم معمولاً قبل از هفته های ۱۶ تا ۲۲ احساس نمی شود . مادرانی که قبلاً حامله بوده اند زودتر از مادران شکم اول این تکان های کوچک را که اصطلاحاً ” لگد زدن ” خوانده می شوند حس می کنند . وضعیت فیزیکی هم در احساس کردن این تکان ها نقش دارد ؛ زنان لاغر تکان ها را راحت تر از زنان چاق حس می کنند .

 

* تکان ها چه حسی دارند ؟
زنان حامله حس خود از تکان خوردن جنین را به این صورت توصیف کرده اند : حس ترکیدن پاپ کورن ، شنا کردن ماهی در شکم ، و یا پر زدن پروانه . احتمال دارد که در اولین تکان ها مادر خیال کند که این احساس ناشی از جابجایی گازهای روده و یا ناشی از گرسنگی است ولی با زیاد شدن تکان ها مادر بهتر می تواند تفاوت را تشخیص دهد . در صورتی که مادر آرام در جایی بنشیند یا دراز بکشد بهتر می تواند تکان ها را حس کند .

 

* تکان ها چند وقت یک بار احساس می شوند ؟
در ابتدا تعداد تکان ها کم و فاصله آنها زیاد است و ممکن است در حد چند تکان در روز باشد . در واقع جنین مرتب تکان خورده و ضربه می زند ولی بیشتر ضربه ها قدرت کافی برای حس شدن توسط مادر را ندارند . ولی در سه ماهه دوم ضربات شدید تر و بیشتر می شوند . نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که الگوی تکان خوردن همه جنین ها یکسان نیست . بنابراین تجارب مادران در این زمینه ممکن است متفاوت باشد . تا زمانیکه حرکات جنین یک الگوی ثابت داشته و چندان تغییر نکند می توان گفت که مشکلی وجود ندارد .

 

* آیا کنترل مرتب ضربه زدن جنین لازم است ؟
تا زمانی که ضربه زدن جنین بطور منظم اتفاق می افتد باید به آن توجه کرد . به محض اینکه مادر متوجه کاهش حرکات جنین شد باید به پزشک خود اطلاع دهد . کاهش حرکات جنین ممکن است نشانه بروز مشکل باشد و ممکن است برای اطمینان از سلامت جنین نیاز به انجام non-stress test و بیوفیزیکال پروفایل باشد . در سه ماهه سوم بعضی پزشکان توصیه می کنند که مادر هر روز تعداد ضربه زدن های جنین را بشمارد . برای شمارش تعداد ضربه زدن ها چندین راه وجود دارد که می توان آنها را از پزشک معالج پرسید .

 

یکی از روش های رایج به این شکل است : زمانی از روز را که جنین فعال است انتخاب کنید . ( بهتر است که شمارش روزانه در زمان مشخصی از هر روز انجام شود ) آرام بنشینید و یا به پلو دراز بکشید . مدت زمانی را که طول می کشد تا ۱۰ ضربه مجزا را احساس کنید اندازه بگیرید . ( ضربه ، تکان ناگهانی و حرکت تمام بدن جنین همگی محاسبه می شوند ) در صورتی که در عرض ۲ ساعت حداقل ۱۰ تکان را حس نکردید بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید .

 

وضیعت حرکات جنین در رحم مادر یکی از شاخص های سلامت جنین در دوران حاملگی است . در این مقاله اطلاعاتی راجع به این موضوع و نکاتی که باید زنان حامله به آنها توجه داشته باشند آمده است .
حرکات جنین در رحم نشانه‌ای از سلامت جنین است ، برای همین است که زنان باردار باید لگد زدن و فعالیت جنین را مورد توجه قرار دهند .

 

 

این نکات را در مورد حرکات جنین در رحم در نظر داشته باشید :
۱) شما می توانید شمردن لگدها را در حدود ۲۸ هفتگی بارداری آغاز کنید ، و این نظارت را در سراسر بقیه بارداری‌تان ادامه دهید . تعداد و مدت لگدهای جنین را بشمارید .

 

 

۲) اگر متوجه کاهشی در فعالیت جنین شدید ، باید به فوریت به دکترتان خبر دهید .
به طور متوسط جنین حدود ۱۰ بار در یک دوره دوساعته حرکت خواهد کرد . این حرکات ممکن است شامل لگدزدن ، چرخیدن و پیچ و تاب خوردن باشد .
دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*