تنگی نفس در بارداری

تنگی نفس در بارداری :
یکی از عوارضی که در دوران بارداری شایع است و اکثر خانم‌های باردار به آن دچار می‌شود تنگی نفس می‌باشد .
این مسئله در ماه‌های انتهایی بارداری بیشتر شایع است و معمولاً در هفته‌های پایانی بارداری به دلیل اینکه سر جنین درون لگن قرار می‌گیرد کاهش ‌یافته و یا به طور کامل از بین می‌ رود .

 

 

دلایل بروز تنگی نفس در بارداری :
– یکی از دلایل تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری ترشح زیاد هورمون پروژسترون در ماه‌های اول بارداری می‌باشد . این هورمون بر روی دستگاه تنفس مادر باردار تأثیر گذاشته و باعث تنگی نفس می‌گردد .

 

– به دلیل اینکه بدن نیاز بیشتری برای خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به جنین دارد پس ریه‌ها نیاز دارند که فعالیت بیشتر و عمیق‌تری داشته باشند . همین امر باعث می‌شود که تعداد و عمق تنفس مادر بیشتر شود و رد این زمان این‌گونه تلقی می‌شود که شخص دچار تنگی نفس شده است .

 

– معمولاً در سه ماهه سوم بارداری وقتی جنین به اندازه کافی رشد کرده و رحم فضای بالای شکم را اشغال می‌کند ، به دیافراگم نیز فشار می‌آورد . فشار به دیافراگم باعث می‌شود عمق نفس‌ها کمتر شود و فرد به سختی نفس بکشد .

 

بعضی از زنان باردار تصور می‌کنند ، تنگی نفس در بارداری علامت کمبود اکسیژن برای جنین آن‌ها می‌باشد و همین مسئله باعث نگرانی و استرس آن‌ها می‌گردد .
در صورتی که بند ناف ، غذا و اکسیژن کافی را به جنین منتقل می‌نماید . این تنگی نفس به علت تطابق بدن مادر با شرایط جدیدی است که در بارداری رخ می‌دهد .

 

 

رفع تنگی نفس در بارداری :
* تا می‌توانید از اضطراب و استرس خودداری کنید و سعی کنید تکنیک های تنفسی و ریلکس شدن را انجام دهید .

 

* به میزان لازم و کافی استراحت کنید .

 

* طریقه نشستن صحیح را در این دوران را انجام دهید . راست بنشینید و شانه‌ها را عقب نگه‌دارید .

 

* به هنگام استراحت در حالت دراز کشیده از بالشت‌های اضافه استفاده کنید .

 

* پرخوری نکرده و غذا را در وعده‌های کوچک و متعدد استفاده نمایید .

 

* در حالت ایستاده ، به حالت ایستادن خود توجه کنید . در حالت ایستاده بایستی سینه به طرف جلو و سر تا حدی روبرو و بالا باشد . ریه‌ها در حالت افزایش ظرفیت خود قرار می‌گیرند و تنگی نفس تا حدی کم می‌شود .

 

* بین خواب و خوردن وعده غذایی حداقل دو ساعت فاصله بیاندازید .

 

* در صورتی که ورزش خاصی را از پیش از دوران بارداری به صورت حرفه‌ای انجام می‌دادید و اکنون چنانچه در حین ورزش دچار تنگی نفس می‌شوید بایستی فعالیت خود را کم کنید و یا ورزش سبک‌تری مثل پیاده‌روی را دنبال کنید .

 

* اگر در حالت استراحت و عدم تحرک دچار تنگی نفس می‌گردید ، برای بهبود آن به پهلوی چپ دراز بکشید . این کار سبب کاهش فشار وارده به بدن می‌شود و تنگی نفس تا حدی فروکش می‌کند .

 

 

نکات مهم :
* اگر شخص باردار علاوه بر تنگی نفس علامت‌های دیگری مانند بالا رفتن ناگهانی ضربان قلب ، احساس گیجی و درد در ناحیه قفسه سینه ، کبودشدن لب‌ها و انگشتان دست و پا ، به همراه سرفه‌ شدید یا سرفه‌های خونی ، تب و لرز و آسم مواجه شد ، بایستی به پزشک معالج خود مراجعه کرده و اقدامات پزشکی مناسب برایش انجام بگیرد .

 

* اگر فرد بارداری به صورت ناگهانی دچار تنگی نفس می‌گردد و تا مدتی بهتر نمی‌شود بایستی به پزشک خود اطلاع دهد .

 

* مادران بارداری که دارای سابقه و بیماری تنفسی هستند ، سفارش می‌شود که از رفت‌ وآمد در هوای آلوده مخصوصاً در فصول پاییز و زمستان که وارونگی هوا رخ می‌دهد جدا خودداری نمایند .

 

دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*