خواص مصرف آجیل

آجیل يكي از تنقلاتي است كه در روزهای عيد بسيار مصرف مي‌شود . در ديد و بازديدهاي هر روزه عید ، اکثرا ما مقدار قابل توجهي آجيل هم نوش جان می کنیم . اما خوب است نكاتي در مورد آجيل و فوايد آن هم بدانیم .

مصرف آجيل به عنوان بخشي از يك رژيم غذايي سالم و مناسب ، براي حفظ سلامت قلب خیلی مفيد است. در حقيقت مصرف گردو، بادام و دیگر مغزها باعث پایین آمدن كلسترول خون مي‌شود و از آنجا كه شرايط نگهداري و حمل اين مواد به محل كار يا مدرسه نيز بسيار راحت است، مي‌توان به عنوان ميان ‌وعده‌اي مغذي نيز آن را در نظر گرفت .

تحقیقات نشان مي‌دهد افرادي كه از آجيل به عنوان يك رژيم غذايي براي سلامت قلب استفاده کرده اند ، ميزان كلسترول مضر خون كاهش یافته است . بالا بودن ميزان اين نوع كلسترول در خون از دلايل اصلي بيماري‌هاي قلبي است .

علاوه بر این مصرف به اندازه آجیل مي‌تواند از ايجاد لخته‌هاي خوني و بروز حملات قلبي پيشگيري کند .

آجيل و سلامت قلب

طبق تحقیقات به عمل آمده اکثر آجيل ها  داراي مواد مغذی ای هستند که برای سلامت قلب مفید می باشند .

چربي غيراشباع

چربي مفيد موجود در آجيل باعث کاهش  سطح كلسترول مضر خون می شود .

اسيدهاي چرب امگا 3 

اکثر آجيل‌ها حاوی مقدار زیادی اسيدهاي چرب امگا 3 هستند . امگا3 یکی از مفيدترین اسيدهاي چرب است كه به سلامت قلب كمك مي‌كند. اين اسيدهاي چرب در مواد غذایی دیگری از جمله گوشت خیلی از ماهي‌ها نيز يافت مي‌شوند ولي آجيل يكي از بهترين منابع گياهي آن است .

 فيبر

همه آجيل ها ، حاوی مقدار زيادي فيبر هستند كه كاهش دهنده  ميزان كلسترول خون می باشند . همچنين باعث می شود فرد احساس سیری کند و در نتیجه غذای کمتری بخورد .   علاو بر آن  مصرف فيبر در جلوگیری از ديابت نيز موثر است .

 مقدار مصرف آجیل ؟

آجيل را باید به اندازه متعادل مصرف کنیم چرا که آجیل ها حاوی  مقدار زيادي چربي هستند ( حدودا 70 تا 80 ‌‌درصد آجيل ها از چربي تشكيل شده است ) درست است که بيشتر اين ميزان چربي براي سلامتي مفيد است اما باز هم دارای مقدار زيادي كالري است . بنابراین بهتر است که آجيل جايگزين قسمتی از مواد غذایی مانند گوشت قرمز، تخم مرغ و لبنیات شود كه چربي اشباع دارند .

دسته بندی ها: دسته‌بندی نشده

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*