زنان باردار و روزه داری

با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ، بسیاری از خانم‌های باردار به این سوال فکر می‌کنند که آیا آنها هم قادرند روزه بگیرند و این نخوردن و نیاشامیدن در طول روز به علت روزه‌ داری و گرسنگی و تشنگی متعاقب آن تاثیری روی بارداری و شیردهی آنان دارد یا خیر ؟ و آیا به جنین آنها آسیب نخواهد رسید ؟ آیا نوزادشان رشد مناسبی خواهد داشت ؟ این سوالات در سطح وسیعی از خانم های باردار مطرح است .

 

سلامت جنین هنگام روزه ‌داری مادر از دو جنبه تغذیه مادر و اختلال در سوخت و ساز بدن قابل بررسی است . تغذیه مناسب مادر به طور معمول با افزایش وزن وی کنترل می‌شود که به طور متوسط بین ۱۲- ۹ کیلوگرم است . احتمال تولد نوزاد با وزن کمتر از وزن طبیعی در مادرانی که تغذیه مناسب ندارند بیشتر است . هنگام روزه‌ داری نیز وزن مادران می‌تواند به مقدار کالری که مصرف می‌کنند تغییر کند . بنابراین روزه‌ داری مادر باردار قطعا روی سلامت مادر و نوزاد او تاثیر دارد اما می‌توان این تاثیرات را کاهش داد .

 

آیا روزه برای مادر باردار خطر دارد ؟ اگر مادر باردار خواست روزه بگیرد در چه مرحله‌ای از بارداری می‌تواند روزه بگیرد ؟
زن باردار در سه ماه اول بارداری به ویژه هشت هفته اول به دلیل تشکیل سلول‌های مغزی جنین نباید روزه بگیرد . کمبود قند در سه ماه اول بارداری به شدت روی رشد عمومی جنین موثر است و این امر به ویژه در فصولی که مدت روزه ‌داری طولانی‌تر است از حساسیت بیشتری برخوردار است .

 

روزه‌ داری در سه ماهه دوم تاثیرات سویی بر جنین ندارد اما در سه ماه سوم برای اینکه ۵۰ تا ۷۰ درصد انرژی جنین از گلوکز مادر تامین می‌شود ، روزه‌ داری سبب افزایش برداشت ذخایر چربی و به دنبال آن افزایش ترکیبات کنونی در خون مادر می‌شود . این ترکیبات از طریق جفت وارد گردش خون جنین شده و به سیستم عصبی او آسیب می‌رساند بنابراین در این دوره روزه توصیه نمی‌شود .

 

چنانچه زن بارداری حدود هشت ساعت ناشتا باقی بماند ، قند خون او نسبت به حد طبیعی کمتر شده و با افزایش مدت زمان گرسنگی احتمال افزایش کتون در خون مادر وجود دارد .

 

چنانچه تصمیم به روزه‌ داری به مدت بیش از ۳ روز مداوم دارید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید . تا او بر اساس شرایط جسمانی شما وضعیت چنین توصیه‌های لازم را به شما بنماید . حاملگی‌های پرخطر مانند افراد مبتلا به دیابت بارداری ، چندقلویی ، کم‌خونی ، و فشارخون و عدم رشد مناسب جنین ، سابقه حاملگی‌های ناموفق قبلی……. بهتر است روزه نگیرند .

 

آیا با استراحت یک زن باردار قادر است روزه بگیرد ؟
زن باردار زمانی می‌تواند فریضه روزه را به جا آورد که فعالیت روزانه کمی داشته باشد و آزمایش‌های خون و ادرار او نیز طبیعی باشد . اگر خانم‌های باردار روزه گرفتند نباید از خانه بیرون بروند و فعالیت کمی باید داشته باشند . خصوصا اگر هوا گرم است حتما باید در منزل باشند .

 

همچنین باید مقدار کالری مورد نیاز ‌آنها براساس قد ، وزن و سن حاملگی به وسیله پزشک محاسبه شود . اگر مقدار کالری با وعده‌های سحری ، افطاری ، شام و میان‌ وعده‌های میان آنها مناسب بود ، می‌توانند با مشورت پزشک روزه بگیرند . البته اگر بیماری‌ خاصی نداشته باشند .

 

علاوه بر این رژیم غذایی برای زنان باردار سالم روزه ‌دار باید حاوی پروتئین ، سبزی و میوه‌ها و خوراکی‌های شیرین مفید و مغذی مانند خرما باشد . در وعده‌های افطار از مایعات و مواد غذایی سبک استفاده کنند و به فاصله چند ساعت شام میل کنند و هنگام سحر از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات ، گردو ، خشکبار و خرما استفاده کنند و در صورت بروز سردرد سرگیجه روزه را متوقف کنند .

 

بعضی از افراد در مواقع گرسنگی دچار سردرد ، ضعف ، سرگیجه و بی‌حالی می‌شوند . این افراد حتما باید با مشاوره با پزشک روزه بگیرند .

 

روزه برای چه مادرانی ضرر دارد ؟
کمبود وزن اولیه مادر زیر ۵۰ کیلوگرم ، نامناسب بودن رشد جنین در داخل رحم ، کاهش مایعات آمینوتیک اطراف جنین ، افزایش فشارخون در دوران حاملگی و مسمومیت حاملگی از مواردی است که زنان باردار در صورت بروز نباید بر روزه گرفتن اصرار داشته باشند .

 

آیا روزه‌ داری روی رشد جنین و بهره هوشی او تاثیر دارد ؟
در تحقیقی که به وسیله محققان دانشگاه شهید بهشتی به منظور تاثیرات دراز مدت روزه ‌داری مادران در ماه رمضان بر رشد مغزی جنین و بهره هوشی ۹۸ کودک و نوجوان چهار تا ۱۳ سال که مادرشان هنگام بارداری روزه گرفته بودند اندازه‌ گیری شد مشخص شد که ۳۰ روز روزه داری مادران حتی وقتی طول روز به طور متوسط ۱۲ ساعت است تاثیر نا مطلوبی روی بهره هوشی کودکان ندارد .

 

و روزه‌ داری سبب کاهش وزن نوزادان نشده است . روزه ‌داری اثر قابل‌ توجهی روی رشد و جثه در هنگام تولد ندارد . البته شاید روزه ‌داری بیش از ۱۵ روز موجب کاهش وزن‌گیری مادر شود اما روی رشد جنین تاثیر چندانی ندارد .

 

از آنجایی که از برکات ماه مبارک رمضان فواید و تاثیرات معنویی آن است ، بنابراین خانم باردار برای برخورداری از این سفره گسترده فیض الهی بهتر است که با انجام واجبات و مستحبات این ماه خود و فرزندش را در این فضای معنوی قرار دهد و با روزه ‌گیری واقعی برنامه‌ ریزی صحیح برای تغذیه خود داشته باشد . استراحت کافی و روزه‌ داری به روزهای خاص و ایام قدر محدود کند و سعی کند هر چه بیشتر از برکات این ماه برخوردار شود .

 

آیا مادرانی که ویار دارند می‌توانند روزه بگیرند ؟
با توجه به اینکه در ماه‌های اول بارداری عده‌ای از زنان دچار تهوع و ویار می‌شوند و در حالت عادی هم امکان مصرف وعده‌های غذایی را ندارند ، روزه‌ داری این مشکل را تشدید می‌کند و موجب کاهش سریع قند خون می‌شود .

 

در سه ماه اول بارداری که ویار دارند میل چندانی به غذا نداشته و دچار حالت تهوع شدید ، افت فشار و کمبود قند هستند و نباید روزه بگیرند .

 

 

دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*