مصرف شیر و دختران

طبق تحقیقات انجام شده ، خانم های مسن و سالخورده که در زمان کودکی ، روزانه کمتر از یک لیوان شیر مصرف می کرده اند ، نسبت به دیگر خانم ها ، استخوان های شکننده و سست تری دارند و احتمال شکستگی استخوان در آنها دو برابر دیگران است .
یکی از مواد تشکیل دهنده شیر کلسیم است که از اهمیت زیادی در حفظ سلامت انسان ها به خصوص خانم ها دارد .
کلسیم در مواد غذایی دیگری نیز موجود است اما مهم ترین و عمده ترین منبع تامین کلسیم بدن شیر می باشد .
مصرف کم شیر دلایل مختلفی دارد . مثلا برخی افراد با خوردن شیر دچار نفخ و با اسهال می شوند . مخصوصا اگر با معده خالی شیر مصرف کنند . بنابراین کارشناسان توصیه می کنند که شیر را همراه با دیگر خوراکی ها میل کنند .
افرادی که با خوردن شیر دچار مشکل می شوند ، بهتر است مصرف شیر را با مقدار کم شروع کرده و کم کم آن را افزایش دهند تا به شیر عادت کنند .
طبق تحقیقات به عمل آمده امکان ابتلای دختران جوانی که کمتر از دو بار در هفته شیر مصرف می کنند به آسم ، نسبت به سایرین بیشتر می باشد .
با این توصیفات ، اهمیت مصرف مقدار لازم مواد غذایی محتوی کلسیم مانند شیر و دیگر فرآورده های لبنی مانند ماست و پنیر آشکار می شود .
طبق نظر کارشناسان بهتر است شیر جایگزین نوشیدنی هایی مانند نوشابه های گازدار ، شیر کاکائو و … شود .
نوجوانی مهم ترین دوره در رشد و تکامل استخوان ها می باشد . چرا که نیمی از توده استخوانی افراد بالغ در زمان نوجوانی شکل می گیرد . 95 درصد مجموع بافت استخوانی تا سن 17 سالگی در دختران ساخته و ذخیره می شود .
در نتیجه ، دختری که در دوره کودکی و نوجوانی کلسیم کافی دریافت نکرده باشد ، به هنگام میان سالی ، فاقد استخوان های قوی و سالم است و با مشکلات مختلفی چون شکستگی استخوان ها رو به رو است .
یک وعده غذایی سرشار از کلسیم ، مانند ماست و شیر ، حداقل دارای 300 میلی گرم کلسیم می باشد . شیر حاوی ویتامین D است که یکی از مهم ترین ویتامین ها برای جذب کلسیم محسوب می شود .
علاوه بر ویتامین D در شیر قندهای طبیعی نیز وجود دارد که به جذب کلسیم کمک می کنند .
کلسیم موجود در لبنیات مانند شیر در سلامت قلب و کاهش فشارخون نیز موثر است .
خانم هایی که به فشار خون مبتلا هستند و علاوه بر دارو ، به طور روزانه 1500 میلی گرم کلسیم در طول مدت 4 سال دریافت کرده اند ، فشار خون شان نسبت به کسانی که فقط دارو مصرف کرده اند ، کاهش پیدا کرده است .
طبق تحقیقات دیگر ، کلسیم موجود در شیر امکان کاهش علائم پیش از قاعدگی در خانم ها را افزایش و در پیشگیری از سندروم کیست های تخمدانی نیز موثر می باشد .

دسته بندی ها: دسته‌بندی نشده

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*