دلایل بی خوابی در دوران بارداری

معمولا اکثر خانم های بارداردر سه ماه آخر بارداری ، کم خوابی وسایر مشکلات مربوط به آن را تجربه می کنند .
خانمی که در اوایل بارداری شب ها به راحتی می خوابید ، در اواخر بارداری ممکن است بیشتر شب را بیدار بماند . البته این مشکلات ، مربوط به بسیاری از تغییرات هورمونی و روانی است که در طی بارداری رخ می دهد .

 

 

عواملی که باعث کم خوابی می شوند عبارتند از :
* گرفتگی و درد عضلات در خواب شب
* افزایش ضربان قلب و تنفس کوتاه و سریع
* افزایش دفع ادرار
* جنین بسیار فعال در رحم که به مثانه و سایر نقاط حساس مادر محکم لگد می زند .
* سختی تکان خوردن و جابجا شدن در رختخواب به دلیل بزرگی شکم مادر
* احساس درد در قسمت پشت بدن بخصوص کمر
* دیدن خواب بیشتر از حد معمول
* دیدن خواب های آشفته
* عصبی و نگران بودن مادر در مورد نحوه زایمان
* نگرانی مادر در مورد سلامتی نوزاد خود

 

 

خانم های باردار چگونه می توانند خواب راحت تری داشته باشند ؟
۱) اگر در خواب ، دچار گرفتگی عضلات شدید ، پاهای خود را محکم به دیوار فشار دهید یا اینکه روی آن پای خود که دچار گرفتگی عضلات شده ، بایستید . انجام این کارها باعث کاهش درد عضلات پا می شود . کمبود کلسیم ، گرفتگی عضلات را بدتر می کند . بنابراین بایستی با مصرف منابع غنی از کلسیم ، از کمبود آن در بدن جلوگیری کنید .

 

۲) نبض تند و تنفس کوتاه و سریع به دلیل افزایش حجم خون مادر است . اگر دچارکم خونی باشید ، قلب برای رساندن اکسیژن کافی به خون بیشتر کار می کند ، بنابراین وضعیت بدتر می شود . با پزشک خود در مورد مصرف مکمل آهن مشورت کنید ، زیرا مصرف مکمل آهن ممکن است تا حدودی این مشکل را بهبود بخشد .

 

۳) بهترین حالت خوابیدن در موقع بارداری این است که به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید . در این وضعیت ، قلب راحت تر کار می کند ، زیرا سنگینی بچه به سیاهرگ هایی که خون را به قلب برمی گردانند ، فشاری وارد نمی کند . همچنین دراز کشیدن به پهلو باعث کاهش درد پشت و کمر می شود .

 

 

۴) اگر هنگام استراحت کردن دچار کمر درد می شوید ، از بالش های بزرگ استفاده کنید تا احساس راحتی بیشتری کنید . مثلاً یک بالش را زیر شکم ، یکی را بین پاهایتان ، یک بالش سفت را در پشت بدن و بالشی بزرگ را زیر سرتان قرار دهید .

 

 

۵) با بزرگ شدن تدریجی جنین ، به مثانه مادر فشار بیشتری وارد می شود . بنابراین دفع ادرار حتی هنگام خواب شبانه نیز افزایش می یابد . برای کاهش دفع ادرار به شما مادر گرامی توصیه می کنیم :
– هنگام عصر و شب ، آب و مایعات زیادی ننوشید .
– موقع خواب نوشیدنی های حاوی کافئین مثل چای ، قهوه ، نوشابه های سیاه را مصرف نکنید ، زیرا کافئین با تاثیر بر کلیه ها دفع ادرار را افزایش می دهد و نیز اعصاب را تحریک می کنند .
– به جای خوابیدن به پشت ، به پهلو بخوابید .
– اگر موقع دفع ادرار ، احساس سوزش و درد کردید ، ممکن است به عفونت مثانه مبتلا باشید ، بنابراین با مراجعه به پزشک یک آزمایش ادرار بدهید .

 

 

۶) با بزرگ شدن شکم ، چرخیدن و جابجا شدن در رختخواب بسیار مشکل می شود . اگر این موضوع واقعاً شما را اذیت می کند ، می توانید از صفحه گردان استفاده کنید . این صفحه دو لایه است و دو کناره کاملاً صاف و صیقلی دارد که به دلیل کاهش اصطکاک جابجایی شما را آسان می سازد .

 

 

۷) دیدن خواب های آشفته به وضعیت روحی مادر آسیب می رساند . بسیاری از زنان در هنگام بارداری ، بیشتر از سایر مواقع کابوس می بینند .
بارداری موقعیتی متفاوت با سایر مواقع است و باعث ایجاد موضوعات بیشتری برای ضمیر ناخود آگاه فرد می شود . اگر خانم باردار در چنین حالتی ، خواب های خود را برای کسی تعریف کند ، کمتر تحت تاثیر آن قرار می گیرد و کمتر خواهد ترسید .

 

 

۸) اگر از درد زایمان می ترسید ، بهتر است با پزشک خود یا یک ماما در مورد نحوه زایمان مشورت کنید تا آنها با تشریح مراحل آن و ارائه ورزشی مناسب برای زایمان راحت تر ، از نگرانی شما بکاهند .
بیشتر خانم ها قبل از زایمان ، خیلی نگران سلامتی خود و فرزندشان هستند ، ولی بعد فارغ شدن متوجه خواهند شد که این نگرانی بی مورد بوده و نوزادشان کاملاً سالم و طبیعی است .

 

 

خانم های باردار در زمان بی خوابی چه کاری می توانند انجام دهند ؟
مصرف قرص خواب در خانم های باردار ممنوع است . اگر شما نمی توانید به راحتی بخوابید ، خطری برای شما ندارد ، به شرط اینکه کم خوابی شما را از پا نیندازد . به جای اینکه دراز بکشید و تکان نخورید ، بهتر است بلند شوید و مشغول انجام کاری شوید .

 

کتاب بخوانید ، موسیقی گوش دهید ، بافتنی ببافید ، خیاطی کنید ، با اینترنت خود را مشغول کنید ، نامه بنویسید ، تلویزیون مشاهده کنید ، دوش بگیرید ، بعضی کارهای سبک خانه را انجام دهید یا آرایش کنید .

 

بعد از انجام کاری که خوشایند و دلخواه شماست ، راحت تر و بهتر می توانید بخوابید .

 

انجام ورزش های آرامش بخش مثل یوگا یا گوش دادن به موسیقی در بسیاری از خانم ها اثرات خوبی داشته است .

 

اگر در بین روز احساس خستگی کردید ، کمی بخوابید .

 

اگر مشکل خاصی داشتید به پزشک خود مراجعه کنید و موضوع را با او در میان بگذارید . او شما را راهنمایی خواهید کرد تا راه حل مناسبی برای مشکل خود پیدا کنید .

 

دسته بندی ها: بارداری

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*