ریزش مو و درمان آن

مو یکی از ضمائم پوست محسوب می شود که از دو قسمت تشکیل شده است . یک قسمت آن ریشه و پیاز مو است که دارای سلول های زنده می باشد و قسمت دیگر آن که قابل دیدن می باشد از سلول های مرده بوجود آمده است .
ریزش مو حدود 20 عدد تا 100 عدد در طول روز می باشد که با توجه به نژاد ، سن و جنس متغیر می باشد و اگر فرد بیماری و مشکلی نداشته باشد ، این موها جایگزین می شوند .

 

بهداشت مو :
اولین و مهم ترین عامل بهداشت و سلامت مو ، تغذیه مناسب و جریان گردش خون در پوست سر می باشد .
علاوه بر آن نظافت پوست و مو هم عامل مهم دیگری در بهداشت مو محسوب می شود .
ناراحتی ، استرس ، نگرانی ، کم خوابی یا بد خوابی نیز سلامت مو را به خطر می اندازد و باعث ریزش مو می گردد .
برنامه غذایی که شامل ویتامین B و C ، املاح و کلسیم ، آهن ، مس و ید باشد برای سلامت مو ضروری است .
علاوه بر آن ، مصرف میوه و سبزیجات تازه ، جگر ، ماهی و روغن های گیاهی از جمله روغن زیتون ، آفتاب گردان و ذرت از دیگر غذاهایی هستند که به رشد و سلامت مو کمک می کنند .

 

ریزش مو :
ریزش مو به دو شکل موضی و منتشر می باشد . ریزش موی موضعی به شکل های مختلفی دیده می شود که عبارتند از ریزش موی آندروژنیک و ریزش موی منطقه ای
ریزش موی آندروژنیک هم در زنان و هم مردان دیده می شود .
ریزش مو در مردان مستعد از نظر ژنتیکی بوجود می آید که معمولا در سنین 20 تا 30 سالگی به صورت تدریجی ، در نواحی فرق سر و پیشانی _ گیجگاهی اتفاق می افتد .
علاوه بر آن فرو رفتگی مثلثی شکل به طور طبیعی در این نواحی در مردان جوان مشاهده می شود . این گونه از ریزش مو در خانم ها نیز مشاهده می شود که بین سن 20 تا 30 سالگی به دلیل افزایش سطح هورمون دهیدرواپی اندروسترون که نوعی هورمون مردانه ناشی از ترشح غدد آدرنال می باشد اتفاق می افتد . دوره قاعدگی این خانم ها نرمال می باشد . اکثر خانم ها در قسمت مرکزی سر دچار کاهش تدریجی مو می شوند .
نوع دیگر ریزش مو ، ریزش موی منطقه ای است که به صورت ریزش ناگهانی و بدون علامت مو در یک یا چند قسمت کاملا مشخص می باشد که گرد و یا بیضی شکل هستند و ممکن است در سر ، ریش ، ابرو و یا مژه ایجاد شود .
دلیل آن هم خوب شکل نگرفتن ساقه مو می باشد که به هنگام رسیدن به سطح پوست می شکنند .

 

درمان ریزش مو :
در درمان ریزش موی زنانه می توان از داروهای آنتی آندروژنیک سیستمیک استفاده کرد . البته اگر آزمایشات علل دیگری را مطرح کند باید درمان علت زمینه ای آن انجام شود . برای ریزش موی منطقه ای نیز می توان از تزریقات داخل ضایعه و داروهای موضعی استفاده کرد که باید حتما تحت نظر و با مشورت پزشک صورت گیرد .

 

ریزش موی منتشر :
این نوع ریزش مو می تواند به دلایل مختلفی از جمله برخی بیماری ها مانند کم خونی ، کم کاری یا پرکاری تیروئید ، سوابق جراحی ، بیهوشی عمومی ، رژیم های غذایی سخت ، تب بالا و بعضی از بیماری های پوستی مانند لوپوس و مصرف برخی داروها ایجاد شود .

 

آزمایش تایید ریزش مو :
برای تایید ریزش غیر نرمال مو و بررسی میزان ریزش مو ، حدود 50 تا 100 تار موی خود را با انگشتان گرفته و با ملایمت بکشید . در حالت طبیعی 4 تا 5 تارمو کنده می شود . ولی اگر بیشتر از این مقدار بود ریزش مو طبیعی نیست .

 

چند راه موثر برای مراقبت از مو :
ترک کردن سیگار
مصرف مواد غذایی سالم
امتناع از مصرف آب داغ ، خشک کننده های خیلی گرم و فرم دهنده های مو
کوتاه کردن مرتب موها برای جلوگیری از موخوره
استراحت و خواب کافی
استفاده از برس های مویی به جای برس های نایلونی

دسته بندی ها: دسته‌بندی نشده

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*