4 روش موثر برای مقابله با حساسیت

بسیاری از افراد به علت داشتن حساسیت به ویژه در فصل بهار و تابستان ، زندگی به کامشان تلخ شده و گاهی از این وضعیت به ستوه آمده و خسته می شوند .

طبق تحقیقات انجام شده ، زمانی که سیستم ایمنی بدن با عوامل مضر و محیطی در حال مبارزه است ، حالت های آلرژیک بیشتر بروز می کند .

زمانی که مواد و عوامل آلرژی زایی مانند خاک ، انواع عطرها و اسانس ها ، گرده های گیاهی و … وارد بدن می شوند ، سیستم دفاعی بدن از خود آنتی بادی هایی ترشح کرده و سعی می کند این گونه مواد را از بدن بیرون کند و هم چنین با ترشح کردن ماده ای به نام هیستامین با این عوامل مبارزه می کند . و ترشح همین هیستامین است که باعث بروز علائم حساسیت مانند خارش ، کهیر زدن و تورم پوست ، آبریزش چشم و بینی و هم چنین عطسه های پی درپی می شود .

روش های تغذیه و آلودگی های هوا و محیط ، بیشترین عوامل بروز حساسیت هستند . مثلا همه ما در طول روز ممکن است از غذاهایی استفاده کنیم که دارای مواد نگهدارنده و افزودنی هایی هستند که خیلی مواقع باعث ایجاد حساسیت در بدن می شود .هم چنین لازم به ذکر است که آلودگی هوا تنها ترافیک و یا دود موجود در هوا نیست ، علاوه بر آن شوینده ها ، اسپری های پاک کننده سطوح ، مواد شوینده و … که ما می خریم باعث ضعیف و حساس شدن سیستم دفاعی بدن می شود .

از دیگر دلایل بروز حساسیت می توان به فاکتورهای ارثی اشاره کرد . یعنی امکان ابتلای فرزندی که یکی از والدینش سابقه حساسیت داشته ، به حساسیت 48 درصد می باشد و اگر پدر و مادر هردو آلرژی داشته یاشند امکان ابتلای فرزند به 70 درصد افزایش می یابد .

4 روش موثر برای مقابله با حساسیت :

جلوگیری از ورود گرده گل و گیاه به چشم و بینی :

طبق تحقیقات انجام شده بیش از 300 نوع حساسیت از طریق گرده های گل و گیاه در فصل بهار و تابستان که با وزیدن باد وارد حلق و بینی و یا چشم می شود ، ایجاد می شود . بنابراین به هنگام رفتن به محیط هایی که گل و گیاه در آنجا زیاد است بهتر است دهانتان را بسته نگه داشته و برای جلو گیری از ورود گرد و غبار به چشم حتما از عینک آفتابی استفاده کنید . هر چند بهترین روش دوری از عوامل حساسیت زا بعد از شناخت آن عوامل می باشد .

استفاده از داروهای ضد التهاب برای چشم و بینی :

اگر چشم هایتان به دلیل آلرژی متورم ، قرمز و پف کرده شده است ، می توانید بعد از مشورت با پزشک معالج ، از قطره آنتی هیستامین چشمی با مقداری که پزشکتان تعیین کرده ، استفاده نمایید .

با اجازه پزشک معالج می توانید جهت کاهش التهاب مخاط داخلی بینی و باز کردن مجاری تنفسی از برخی داروها و اسپری های استروئیدی استفاده کنید .

از دیگر مواردی که برای کاهش التهاب و عفونت های مجاری بینی استفاده می شود ، قطره کلرور سدیم است که محلول آب و نمک است و بی ضرر نیز می باشد .

این قطره گرد و خاک و گرده های گیاهان را از مجاری بینی پاک کرده و شستشو می دهد و هم چنین باعث جلوگیری از خشکی بینی نیز می شود .

دوری کردن از حیوانات :

ذرات ریز گرد و غبار و موجودات ذره بینی موجود در پوست ، مو و پرهای حیوانات نیز باعث ایجاد حساسیت می شود و با تنفس کردن آنها انواع بیماری ها از جمله آسم ، آلرژی ، تنگی نفس و … بروز می کند . پس بهتر است برای مقابله با حساسیت از حیواناتی مانند پرندگان ، گربه ، سگ ، موش و … در محیط زندگی تان نگهداری نکنید .

کشف علل حساسیت و دوری آز آن :

چنانچه بعد از مصرف هریک از مواردی که در پایین ذکر می شود دچار حساسیت شدید ، دلیل آلرژی خود را پیدا کرده اید .

تخم مرغ ، پروتئین موجود در شیر گاو ، مصرف میوه هایی مانند توت فرنگی ، پرتقال و … مصرف سبیزیجاتی مانند فلفل دلمه ای ، بادمجان ، سیر و … ، استفاده از برخی داروها از جمله آنتی بیوتیک ها ، بعضی حشرات ، گرده های گل و گیاه ، مواد شوینده ، لوازم آرایشی بهداشتی و برخی عطرها و اسانس ها .

دسته بندی ها: دسته‌بندی نشده

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است ، شما اولین نفر باشید !

پاسخ دهید

توجه: نظرات مدیریت سایت تا آنجا که بتواند از ویرایش یا حذف نظرات ارسالی توسط کاربران خودداری خواهد کرد ، مگر اینکه پیام مورد نظر دارای کلمات رکیک و مغایر با محدوده تعیین شده در قوانین سایت باشد .

آدرس پست الکترونیک شما هرگز منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با * نشانه گذاری شده اند

*
*